سفارش تبلیغ
صبا

EMOZIONANTE
 
قالب وبلاگ
لینک دوستان

**11**

تمکین و نشوز

تمکین یعنی راضی نگه داشتن مرد که بر خلاف آن چه معمولا تصور می شود تنها مربوط به مسائل جنسی نیست بلکه به تمام امور ریز و درشت زندگی مربوط می شود و نشوز درست نقطه ی مقابل تمکین است. بنابراین "زن ناشزه" تنها به زنی گفته نمی شود که از ارضای نیاز جنسی همسرش سر باز زند بلکه زنی که بدون اجازه ی همسرش از خانه خارج شود و یا از مال او خرج کند هم "ناشزه" محسوب می شود.

ادامه مطلب...

[ یکشنبه 93/5/26 ] [ 7:49 عصر ] [ آگاهی ] [ نظرات () ]

 

** 10 **

نیکی به زنان

خداوند در قران کریم می فرماید: "و عاشروهن بالمعروف" (نساء/19)

این آیه صریحا به مردان یادآور می شود که با همسران خود به نیکی و مهربانی معاشرت کنید و از بی عدالتی بپرهیزید. همچنین در روایات آمده که:

"زنان امانتی هستند که خداوند آنها را به دست مردان سپرده است پس مردان باید در رفتار خود با همسرانشان، خدا را در نظر گیرند، با آنان مهربان باشند و در به دست آوردن دل هایشان بکوشند." (مستدرک الوسائل، ج 14، ص 251)

ادامه مطلب...

[ سه شنبه 93/5/21 ] [ 10:13 عصر ] [ آگاهی ] [ نظرات () ]

 

** 9 **

صداق، از سرِ صدق محبت

تا اینجا دانستیم اسلام ارزش خاصی برای زن قائل شده و حقوق و حریم خاصی برای او ایجاد نموده است. از جمله این حقوق، مهریه است که هدیه و پیشکشی مرد به همسرش است. فیض کاشانی در تفسیر صافی می نویسد: "برخی مهر را هدیه خداوند به زنان نیز می دانند. (نظام حقوق زن در اسلام/ ص 201) 

ادامه مطلب...

[ سه شنبه 93/5/21 ] [ 10:11 عصر ] [ آگاهی ] [ نظرات () ]

 

 *** 8 ***

استاد مطهری در کتاب "نظام حقوق زن در اسلام" می فرماید:

«اسلام در عین آنکه زنان را به حقوق انسانی شان آشنا کرد و به آنها شخصیت و حرّیت و استقلال داد، هرگز آنان را به تمرّد و عصیان و طغیان و بدبینی نسبت به جنس مرد وادار نکرد. نهضت اسلامی زن، سفید بود، نه سیاه، نه قرمز، نه کبود و نه بنفش! احترام پدران را نزد دختران و احترام شوهران را نزد زنان از میان نبرد؛ اساس خانواده ها را متزلزل نکرد؛ زنان را به شوهرداری، مادری و تربیت فرزندان، بدبین نکرد؛ برای مردان مجرد و شکارچیِ اجتماع که دنبال شکار مفت می گردند، وسیله درست نکرد؛ زنان را از آغوش پاک شوهران و دختران را از دامن پرمهر پدران و مادران، تحویل صاحبان پُست اداری و پولداران نداد؛ کاری نکرد که از آن سوی اقیانوس ها، ناله به آسمان بلند شود که ای وای، کانون مقدس خانواده متلاشی شد، اطمینان پدری از میان رفت، با این همه فساد چه کنیم؟ با اینهمه بچه کشی و سقط جنین چه کنیم؟ با چهل درصد نوزاد زنا چه کنیم؟ نوزادانی که پدران آنها معلوم نیست و مادرانشان چون آنها را در خانه ی پدری مهربان به دنیا نیاورده اند، علاقه ای به آنها ندارند و همین که آنها را به یک موسسه ی اجتماعی تحویل دهند هیچ وقت به سراغشان نمی آیند...» (مجموعه آثار استاد شهید مطهری/ ج 19/ ص 89)

ادامه مطلب...

[ سه شنبه 93/5/21 ] [ 10:10 عصر ] [ آگاهی ] [ نظرات () ]

 

** 7 **

هر زمان که دشمن (= شیطان و مظاهر او) روی نقطه ای دست می گذارد و بر چیزی اصرار دارد، نتیجه می گیریم که آن چیز، ارزش و منزلت بسیار بالایی دارد. هرچه اصرار دشمن بیشتر باشد، ارزش طعمه اش بالاتر است.

زمانی که می بینیم دشمن تمام پتانسیلش را خرج زنان می کند، باید متوجه بود که ارزش وجودی زن چنان بالاست که دشمن لحظه ای از او غافل نمی شود؛ زمانی از بُعد عفاف و لطافت وجودی، او را مورد هجوم قرار می دهد، زمانی با سر دادن شعار «تساوی حقوق زن و مرد»، جلوی رشد او را می گیرد و گاهی هم بُعد مادر بودنِ او، یعنی «مظهریت کامل اسم ربّ» را نشانه گرفته و بچه داری را مانع پیشرفت اجتماعی زن معرفی می کند.

ادامه مطلب...

[ سه شنبه 93/5/21 ] [ 10:9 عصر ] [ آگاهی ] [ نظرات () ]

 

** 6 **

بی اغراق، یکی از بزرگترین همّ و غم های ما زنان، به دست گرفتن زمام امور زندگی است، تا جایی که این امر به فخر فروشی و مباهات هم می انجامد!

مثلا اگر مردی تمام درامدش را به محض دریافت، تقدیم همسرش کند تا مدیریت اقتصادی را به او سپرده باشد، این مرد چیست؟ او یک فرشته است!! اینطور نیست؟! اگر خانه و سایر دارایی ها را هم به نام همسرش کند که دیگر...

ادامه مطلب...

[ سه شنبه 93/5/21 ] [ 10:8 عصر ] [ آگاهی ] [ نظرات () ]

 

** 5 **

یکی از تفاوت ها و تقسیم بندی های مهم نظام خلقت، "تفاوت در جنسیت" است که اصل "زوجیت" را به همراه دارد. تمام موجودات نظام هستی، اعم از انسان و حیوان و گیاه و حتی جمادات، زوجند (چنان که در علم فیزیک ثابت شده در هسته اتم که تشکیل دهنده تمام مواد است، الکترون با بار منفی، به دور پروتون با بار مثبت می گردد و بین این دو بار، نوعی گرایش وجود دارد):

"و من کل شیء خلقنا الزوجین لعلکم تذکرون"(ذاریات/ 49)

و از هر چیزی دو گونه یعنی نر و ماده آفریدیم،‌امید که شما عبرت گیرید

ادامه مطلب...

[ سه شنبه 93/5/21 ] [ 10:7 عصر ] [ آگاهی ] [ نظرات () ]

 

** 4 **

برای درک بهتر مطلب، یادآور می شوم نظام هستی، احسن است و همانطور که می دانیم با دلایل عقلی و نقلی بسیاری، عدل الهی و احسن بودن نظام هستی اثبات شده است. بحث در این خصوص بسیار مفصل است و فکر می کنم نیازی هم نباشد تکرار شود، اما مختصر و مفید می توان گفت: عالم هستی، نظامی است اَحسَن و همه ی اجزای آن به هم پیوسته و هماهنگ با هم در مسیر وحدت کمالشان حرکت می کنند؛ در چهارچوب این نظام هیچ گونه نقص و شری یافت نمی شود مگر آنچه که از تبعات انتخاب های غلط ما انسان هاست.

به زبان ساده: هیچ مدل و نمونه ای برای نظام هستی، زیباتر از آنچه هست، تصور نمی شود و ممکن نیست و انسان در این نظام احسن، کامل ترین موجودات و اشرف آنهاست.

ادامه مطلب...

[ سه شنبه 93/5/21 ] [ 10:5 عصر ] [ آگاهی ] [ نظرات () ]

 

** 3 **

تقریبا برای همه ما اتفاق افتاده است: در ابتدای زندگی مشترک، وقتی مساله اجازه گرفتن از شوهر برای خروج از منزل به میان می آید، زن می گوید: مگر من چه چیز کمتر از مرد دارم؟ چرا باید از او اجازه بگیرم؟ و این گونه اولین قدم های رقابت نادرست، آهسته آهسته وارد زندگی می شود.

آفت رقابت مخصوصا بیشتر گریبان گیر زنان شاغل و تحصیل کرده است که چون استقلال اقتصادی دارند، خود را کاملا برابر با مرد می دانند و فکر می کنند چه چیز کمتر از مرد دارند یا چه نیازی به او دارند که باید اطاعتش کنند؟!

شاید گاهی این فکر ذهن خود ما را هم مشغول کرده باشد که زمانی که زن حتی از نظر اقتصادی استقلال دارد دیگر به مرد چه احتیاجی دارد و اصلا چه نیازی به ازدواج هست؟! همانطور که امروز می بینیم که بسیاری از دختران تحصیل کرده و شاغل هیچ رغبتی به ازدواج ندارند. این تنها یکی از تبعات منفی رقابت نابجاست.

ادامه مطلب...

[ سه شنبه 93/5/21 ] [ 10:3 عصر ] [ آگاهی ] [ نظرات () ]

 

** 2 **

قیاس

شیطان اولین کسی بود که مسیر گمراه کننده قیاس را گشود. او به دلیل جهل نسبت به استعدادها و ساختار وجودی خود و آدم، خود را با آدم مقایسه کرد و سپس نتیجه گرفت: من از او برترم! و این چنین به شقاوت و گمراهی ابدی دچار شد.

از اشکالات بشر این است که چون نسبت به توانایی ها و استعدادهای خود جاهل است، مثل شیطان دچار قیاس می شود و خود را با دیگران مقایسه می کند.

حال آنکه اگر آدمی خود را بشناسد اصلا جایی برای قیاس نمی ماند بلکه فقط به این می اندیشد که در موقعیت و شرایطی که دارد، مسیر حرکت و رشدش چیست.

ادامه مطلب...

[ سه شنبه 93/5/21 ] [ 10:1 عصر ] [ آگاهی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

امکانات وب


بازدید امروز: 32
بازدید دیروز: 82
کل بازدیدها: 277677